Kenyan Cabinet 2018: Full list of Cabinet Secretaries, PS and CAS

248 Views
Loading...

This is the Kenyan Cabinet 2018. The following are the appointed cabinet secretaries, chief administrative secretaries and principal secretaries.

 

KENYAN CABINET 2018

President: Uhuru Muigai Kenyatta

Deputy President: William Samoei Ruto

 

Cabinet Secretaries   (CS)

Ministry of the National Treasury and Planning – Henry Rotich.

Ministry of Health – Sicily Kariuki

Ministry of Interior and coordination of national government – Fred Matiang’i.

Ministry of Education  – Amina Mohamed

Ministry of Devolution and ASAL areas –  Eugine Wamalwa.

Ministry of Foreign Affairs and International Trade –  Monica Juma.

 

Ministry of Public Service, Youth  and Gender – Margaret Kobia

Ministry of Petroleum and Mining – John Munyes.

Ministry of Defence  –  Rachel Omamo.

Ministry of Sports and Heritage –  Rashid Achesa Mohamed

Ministry of Tourism and wildlife  – Najib Balala .

Ministry of Lands –  Farida Karoney

Ministry of Labour and Social Protection –  Ukur Yattani.

 

Ministry of East African Community and North Corridor Development  – Peter Munya

Ministry of ICT –  Joe Mucheru .

Ministry of Industrialization and Enterprise Development  – Adan Mohamed

Ministry of Environment and Forestry  – Keriako Tobiko.

Ministry of Water and Sanitation  – Simon Chelgui

Ministry of Agriculture and irrigation –  Mwangi Kiunjuri .

Ministry of Transport and Infrastructure Development –  James Macharia

Ministry of Energy  – Charles Keter

Raphael Tuju –  Cabinet secretary on need basis.



 

Chief Administrative Secretaries   (CAS)

Nelson Gaichuhie –  ministry of The National Treasury and Planning.

Patrick Ntutu –  Ministry of Interior interior and coordination of national government

Rashid Aman – ministry of  Health

Rachel Shebesh  –  ministry of  Public Service, Youth, and Gender.

Hussein Dabo  –  ministry of Devolution and ASAL Areas

Abdul Bahari  –  ministry of Labour and Social Protection.

 

Ken Obura – ministry of  East African Community and Northern Corridor Development

Ababu Namwamba  –  ministry of Foreign Affairs and International Trade.

Simon Kapchapin  – ministry of  Education

Winnie Guchu  –  ministry of water and sanitation.

Chris Obure  –  ministry of  Transport and Infrastructure Development

Gideon Munga’aro  –  ministry of Lands.



 

Principal secretaries   (PS)

Kamau Thugge – Treasury.

Julius Muia – PS Planning

Collette Suda –  Renewable Energy.

Joseph Njoroge – Energy

Karanja Kibicho – Interior.

Macharia Kamau – Foreign Affairs

Lilian Omolo – Youth and Gender.

 

Andrew Kamau Ng’ang’a  – Petroleum and Mining

Charles Sunkuli – Environment and Forestry.

Paul Maring a – Transport and Infrastructure Development

Richard Lesiyampe  – Crop Development.

Hamadi Boga- Agriculture Research

Peter Tum – Health.

Peter Kaberia – Sports

Josphetta Mukobe – Heritage.

 

Margaret Mwakema  -Wildlife

Dr. Belio Kipsang  – Early Learning and Basic Education

Prof. Japheth Micheni Ntiba – University Education and Research.

Zainab Hussein – Post training and Skills Development

Nicholas Muraguri -Lands.

Susan Mochache -Social Protection Pensions and Senior Citizens Affairs

Michael Powon – ASAL areas.

 

Nelson Marwa -Devolution

Torome Saitoti -Defence.

Chris Kiptoo – International Trade

Betty Maina – Industrialization.

Julius Korir – Infrastructure

Nancy Karigithu – Shipping and Maritime.

Maj. Gen.(Rtd) Gordon Kihalangwa – Immigration, Border Control and Registration of Persons

Andrew Tuimor – Livestock.

Loading...

Leave a Reply

%d bloggers like this: